HIGH5 Nutrition > Fruktóza / Sacharidy

Fruktóza / Sacharidy

Proč mi před závody nestačí jen zvýšit příjem jídla, např. těstovin?

Z běžné stravy (i energetických gelů) je možné přijmout maximálně 60 g sacharidů za hodinu. Ze speciálních nápojů z obsahem fruktózy 2:1 je možné přijmout 90 g sacharidů. Rozdílná bude také výsledná kondice a pozvolný vliv na zdravotní stav. Přejídání se běžným jídlem organismus nadměrně zatěžuje  – pro tělo je obtížné čerpat z něho efektivně energii využitelnou pro závod, může se dostavit nevolnost, ztuhlost a vrcholoví sportovci ví, že někdy i zvracení. Běžná strava je pro podání vrcholného výkonu tedy nedostačující.

O fruktóze slýcháváme, že vede např. ke ztučnění jater. Proč ji tedy používat v doplňcích stravy?

Příčinou stavu jako je ztučnění jater, je v prvé řadě nedostatek pohybu. Ztučnělá játra jsou dnes velmi častý jev způsobený tím, že máme vyšší energetický příjem například z džusů, kde se fruktóza vyskytuje bez komplexu dalších látek, a prakticky nulový energetický výdej. Doplňky stravy s obsahem fruktózy jsou určené jako optimální zdroj energie pro sportovce a fyzicky aktivní jedince, kteří je využijí jako palivo.

Platí, že fruktóza je jako palivo pro tělo přirozená – důkazem je mimo jiné přítomnost přenašeče („dveří“) GLUT5 ve střevech, který je pro vstřebávání fruktózy přímo určen. Proto drinky s poměrem fruktózy 2:1 – 2 díly maltodextrinu a 1 díly fruktózy. Tělo má dva přenašeče – GLUT2 pro glukózu a GLUT5 pro fruktózu = tento poměr je tedy ideální pro vstřebání maximálního množství energie. Více informací naleznete zde.

Fruktóza dohromady s proteinem způsobuje žaludeční problémy

Pouze od určitého množství proteinu. Množství proteinu v nápojích High5 je namícháno přesně tak, aby k žádným problémům nedocházelo. Naopak, jednou z hlavních výhod doplňků High5 je skvělá stravitelnost.

V čem, jsou gely High5 lepší než běžné gely?

EnergyGel a IsoGel jsme navrhli tak, aby vám pomohli co nejvíce to bude možné. Oba tyto gely jsou především velice lehké na strávení, nejsou přeslazené, takže po jejich požití nemáte žízeň, rychle účinkují a dobře chutnají.

Když zkonzumuji velké množství gelů, pomůže mi to podat lepší výkon stejně jako u nápojů s fruktózou 2:1?

Gely jsou navržené pro každodenní užití a pro doplnění účinku nápojů s fruktózou 2:1, díky kterým lze přijmout až 90 g sacharidů za hodinu. Gely lze používat jako okamžité nakopnutí a snadno přenášet např. v opasku při závodu, nejsou však vhodné pro neustálé užívání v nadměrném množství – nadměrné množství gelu (jako vždy platí uměřenost) může vyvolat pocit těžkého žaludku.

Proč se mají nápoje s fruktózou 2:1 postupně popíjet? Proč je nemůžu vypít naráz?

Z jednoduchého důvodu – jde o koncentrovaný zdroj energie a tělo jej při postupném popíjení efektivněji využije.