HIGH5 Nutrition > Výživové plány > Výživa pro trénink > Sportovní drinky s 2:1 fruktózou a kofeinem

Sportovní drinky s 2:1 fruktózou a kofeinem

Produkty HIGH5 jsou navrženy tak, aby zlepšily váš výkon. Věří jim ti nejlepší atleti světa a dostanou to nejlepší i z vás. Podívejme se nyní podrobně na dvě nejdůležitější složky, které vám pomohou dosáhnout lepšího výkonu – 2:1 fruktózu a kofein.

2:1 fruktóza

HIGH5 EnergySource je nová řada sportovních nápojů, které obsahují revoluční formuli sacharidů, známou jako fruktóza 2:1. Dle běžných poznatků byste měli ve sportovních nápojích konzumovat maximálně 60 g sacharidů za hodinu. Doporučený příjem u sportovních nápojů Energy Drink s 2:1 fruktózou je však podstatně vyšší, – a to až 90 g za hodinu. Složky v nápoji Energy Drink vám pomohou udržet tempo během závodu a navíc zajistí, že nebudete trpět dehydratací (zvyšují absorpci vody). A to okamžitě a bez dalšího tréninku.

Jak funguje fruktóza 2:1?

Chceme-li pochopit, jak funguje fruktóza 2:1, musíme vědět, jak se sacharidy dostávají z běžných sportovních nápojů (se sacharidy rozkládanými na glukózu a minimálním nebo jen žádným množstvím fruktózy) do svalu, kde jsou pak použity jako zdroj energie.

 • Po vypití nápoje zůstává nápoj chvíli v žaludku a pak se teprve posunuje dál do střeva. Během této cesty se různé typy sacharidů obsažené v nápoji postupně štěpí až na glukózu. Ta je pak hlavním zdrojem energie pro tělo.
 • Než se glukóza dostane ze střeva do krevního oběhu a následně do svalů, musí projít střevní stěnou. Děje se to pomocí přenašečů, které si můžete představit jako otočné dveře. Ale je tu problém. Tato dvířka umožňují celkem pomalý postup glukózy do krve. Předpokládá se, že tyto přenašeče omezují maximální množství sacharidů, které je vaše tělo schopno z tradičního nápoje vstřebat a to na 60 g za hodinu.
 • HIGH5 Energy Drink obsahuje novou formuli sacharidů, která je schopna toto omezení překonat využitím dalšího typu dveří. Energy Drink proto obsahuje 2 díly maltodextrinu a jeden díl fruktózy – proto název fruktóza 2:1.
 • Maltodextrin: Jedná se o sacharid, používaný v mnoha běžných sportovních nápojích. Rozkládá se na glukózu a ta prochází střevní stěnou do krve. Maximálně projde 60 g glukózy za hodinu.
 • Fruktóza (ovocný cukr): Jde o unikátní sacharid, který se trávením nerozkládá na glukózu a prochází stěnou střeva pomocí jiných přenašečů. Fruktóza tedy není omezena poměrně malým množstvím přenašečů glukózy a může dodat vašim pracujícím svalům extra energii ve formě dalších 30 g sacharidů za hodinu.

 

Na obrázku můžete vidět, jak se absorbuje 90 g sacharidů do krve z formule 2:1 fruktóza (glukóza skrze přenašeč GLUT2, fruktóza skrze přenašeč GLUT5). Vzhledem k tomu, že sacharidy jsou primárním palivem pro vytrvalostní sporty, tak čím více sacharidů budete mít k dispozici, tím rychleji a déle budete moct závodit.

Řada nezávislých studií, které zkoumaly účinnost HIGH5 produktů jednoznačně potvrdily, že nápoje na bázi 2:1 fruktózy zvyšují výkon a vytrvalost ve srovnání s běžnými sportovními nápoji.

Pokud chcete využít veškeré benefity, které 2:1 fruktózové nápoje s kofeinem nabízí, musíte je používat správně.  Naše HIGH5 Výživové příručky jsou navrženy pro každý sport zvlášť, pokrývají každý důležitý závod a poskytují vám strategickou výhodu (navrženy jsou pro vaši konkrétní tělesnou hmotnost).

Revoluční složení s elektrolyty a fruktózou 2:1 mají nápoje Energy Drink, Energy Drink Caffeine, Energy Drink Caffeine Hit

a Recovery Drink.

Kofein jako stimulant

Mezinárodní společnost sportovní výživy uvádí že:

 • Kofein pozitivně působí na výkon při konzumaci v mírných dávkách (do 3-6 mg/kg).
 • Kofein má vyšší povzbuzující efekt při konzumaci v suchém stavu v porovnání s čajem či kávou (všechny produkty HIGH5 obsahují suchý kofein).
 • Bylo prokázáno, že během dlouhých vyčerpávajících tréninků kofein pomáhá udržet bdělost.
 • Kofein vás povzbudí při vytrvalostních i časových sportech.
 • Je také přínosný pro intenzivní sporty, včetně týmových sportů, jako je fotbal nebo rugby, ve kterých se střídá aktivita s odpočinkem.
 • Vědecká literatura nezmiňuje, že by kofein způsobil během cvičení negativní změnu v rovnováze tekutin nebo nadměrné močení, které by ovlivnilo výkon. Stručně řečeno, nezhoršuje dehydrataci.

Existuje celá řada produktů HIGH5, které obsahují kofein: