HIGH5 Nutrition > Časté dotazy

HIGH5 Produkty – nejčastější dotazy

Zde jsme shromáždili nejčastější dotazy týkající se produktů High5. Pokud nenaleznete, co jste hledali, neváhejte nás kontaktovat na podpora@high5nutrition.cz

 

 • Praktické užití / dávkování
  • Můžu nápoje namixovat den předem?

   HIGH5 nápoje neobsahují žádné konzervanty, takže by měly být konzumovány ihned po namixování. Pokud si je přichystáte den předem, doporučujeme skladovat v ledničce.

   Dodá mi ZERO energii na 2 hodiny výkonu?

   Toto je velmi častá otázka. Produkty ZERO jsou zaměřené na hydrataci a rehydrataci. Nejde o produkty dodávající energii. Pokud potřebujete palivo pro delší výkon, využijte EnergySource, EnergySource Plus nebo EnergySource X’treme.

   Vyzkoušení produktu před závodem

   Pokuste se nasimulovat podmínky v den závodu – vzdálenost a další podmínky, pokud možno, a produkt si vyzkoušejte. Vždy platí, že předzávodní přípravě a strategii je třeba poskytnout dostatek času, pokud nebyla zkouška tak úspěšná, jak jste si přáli.

   Můžu míchat ZERO s ostatními produkty?

   ZERO Neutral pro to byl přímo navržen. Má neutrální chuť a stejně jako klasické ZERO má optimální množství elektrolytů, aby jej šlo smíchat a dalšími nápoji, které už elektrolyty obsahují. Záleží jen na vaší chuti (můžete použít i klasické ZERO) a smíchat například s oblíbeným nápojem ze supermarketu – uděláte z něj tak sportovní drink!

 • Složení
  • Obsah sodíku

   EnergySource Citrus – na 100g – sodík = 510 mg
   Isotonic Citrus – na 100g – sodík = 760 mg
   EnergySource – na 47g dávku – sodík = 240 mg
   ZERO – na tabletu – sodík = 260 mg

   Obsah elektrolytů můžete rovněž zvýšit přidáním tablety ZERO Neutral (nebo jiné příchuti), čímž získáte navíc:

   • 200 mg sodíku
   • 56 mg hořčíku
   • 70 mg draslíku
   • 9 mg vápníku
   • stopové množství chloridu

   Denní příjem sodíku

   Doporučené množství – ne víc než 2300 mg denně. Nezahrnuje zvýšenou tělesnou námahu atd.

   Obsah draslíku v ZERO a ZERO X’treme

   V tabletách ZERO a ZERO X’treme je 70 mg draslíku. EnergyGel obsahuje množství blížící se 0 mg draslíku.

   Legislativa EU zakazuje zdůrazňování minerálů na etiketě, pokud je jejich obsah menší než 15 % DDD na dávku (7,5 % DDD u nápojů).

    

   Jaký je rozdíl mezi EnergyGelem a IsoGelem?

   Odpověď je jednoduchá – obsah vody.

   IsoGel je schválně vyrobený jako mnohem méně viskózní než EnergyGel – někdo totiž preferuje užít gel bez nutnosti zapít jej vodou. (To však není nutné ani u EnergyGelu). Výhodou EnergyGel je naopak zase hustší konzistence, díky které je menší a lépe se přenáší.

    

 • Fruktóza / Sacharidy
  • Proč mi před závody nestačí jen zvýšit příjem jídla, např. těstovin?

   Z běžné stravy (i energetických gelů) je možné přijmout maximálně 60 g sacharidů za hodinu. Ze speciálních nápojů z obsahem fruktózy 2:1 je možné přijmout 90 g sacharidů. Rozdílná bude také výsledná kondice a pozvolný vliv na zdravotní stav. Přejídání se běžným jídlem organismus nadměrně zatěžuje  – pro tělo je obtížné čerpat z něho efektivně energii využitelnou pro závod, může se dostavit nevolnost, ztuhlost a vrcholoví sportovci ví, že někdy i zvracení. Běžná strava je pro podání vrcholného výkonu tedy nedostačující.

   O fruktóze slýcháváme, že vede např. ke ztučnění jater. Proč ji tedy používat v doplňcích stravy?

   Příčinou stavu jako je ztučnění jater, je v prvé řadě nedostatek pohybu. Ztučnělá játra jsou dnes velmi častý jev způsobený tím, že máme vyšší energetický příjem například z džusů, kde se fruktóza vyskytuje bez komplexu dalších látek, a prakticky nulový energetický výdej. Doplňky stravy s obsahem fruktózy jsou určené jako optimální zdroj energie pro sportovce a fyzicky aktivní jedince, kteří je využijí jako palivo.

   Platí, že fruktóza je jako palivo pro tělo přirozená – důkazem je mimo jiné přítomnost přenašeče („dveří“) GLUT5 ve střevech, který je pro vstřebávání fruktózy přímo určen. Proto drinky s poměrem fruktózy 2:1 – 2 díly maltodextrinu a 1 díly fruktózy. Tělo má dva přenašeče – GLUT2 pro glukózu a GLUT5 pro fruktózu = tento poměr je tedy ideální pro vstřebání maximálního množství energie. Více informací naleznete zde.

   Fruktóza dohromady s proteinem způsobuje žaludeční problémy

   Pouze od určitého množství proteinu. Množství proteinu v nápojích High5 je namícháno přesně tak, aby k žádným problémům nedocházelo. Naopak, jednou z hlavních výhod doplňků High5 je skvělá stravitelnost.

   V čem, jsou gely High5 lepší než běžné gely?

   EnergyGel a IsoGel jsme navrhli tak, aby vám pomohli co nejvíce to bude možné. Oba tyto gely jsou především velice lehké na strávení, nejsou přeslazené, takže po jejich požití nemáte žízeň, rychle účinkují a dobře chutnají.

   Když zkonzumuji velké množství gelů, pomůže mi to podat lepší výkon stejně jako u nápojů s fruktózou 2:1?

   Gely jsou navržené pro každodenní užití a pro doplnění účinku nápojů s fruktózou 2:1, díky kterým lze přijmout až 90 g sacharidů za hodinu. Gely lze používat jako okamžité nakopnutí a snadno přenášet např. v opasku při závodu, nejsou však vhodné pro neustálé užívání v nadměrném množství – nadměrné množství gelu (jako vždy platí uměřenost) může vyvolat pocit těžkého žaludku.

   Proč se mají nápoje s fruktózou 2:1 postupně popíjet? Proč je nemůžu vypít naráz?

   Z jednoduchého důvodu – jde o koncentrovaný zdroj energie a tělo jej při postupném popíjení efektivněji využije.

    

 • Alergeny / zdravotní stav
  • Statiny a látky obsažené v grapefruitu

   Obsah látek z grapefruitu bude ve srovnání například se sklenicí grepového džusu minimální. Příchutě ZERO, ve kterých není grep, neobsahují žádné složky grapefruitu. Pokud jste na grapefruit citliví, doporučujeme užívat grepové příchutě ZERO s opatrností. Pokud si nejste jistí mezí tolerance, konzultujte s vaším lékařem a zkuste produkt nejprve namíchat velice slabě a postupně zvyšujte dávky, abyste si byli jistí, že nedojde k žádným vedlejším efektům.

   Alergie na oříšky

   Následující tyčinky obsahují oříšky:

   4:1 Bar, EnergyBar Peanut a EnergyBar Chocolate Orange. Na stejné výrobní lince se zpracovávají i ořechy, avšak riziko křížové kontaminace je naprosto minimální. Nicméně, naprosto 100% garanci nepřítomnost ořechů v ostatních tyčinkách garantovat nemůžeme.

   Jsou v produktech HIGH5 alergeny?

   Vyvíjíme velké úsilí, abychom udrželi naše produkty bez zbytečných složek a alergenů. Naneštěstí není vždy možné se vyhnout všem alergenům. Pokud jste alergičtí na nějakou složku, přečtěte si, prosím, složení u konkrétního produktu. Alergeny jsou zvýrazněny tučně.

   Jsou produkty HIGH5 bez lepku / vhodné pro celiaky?

   Produkty bez lepku jsou tyto:

   ZERO; EnergySource; EnergySource Plus; EnergySource X’treme; EnergySource 4:1; Protein Recovery; EnergyGel; EnergyGel Plus; IsoGel; IsoGel Plus a ProteinBar.

   Lepek obsahují tyto produkty:

   EnergyBar; 4:1 Training Bar (vysoký obsah) and SportsBar (vysoký obsah). Pokud máte lepkovou intoleranci, měli byste se těmto produktům vyhnout.

   Tyčinky EnergyBar obsahují vločky, které nejsou certifikované jako bezlepkové. Náhodné testování, které jsme provedli, ukázalo, že obsah lepku je daleko pod hranicí stanovenou EU pro bezlepkové produkty.

   Maltodextrin, který pouźíváme, je vyroben z kukuřice.

   Jsou produkty HIGH5 vhodné pro diabetiky (typ 1 a 2)?

   Bohužel na to nemůžeme poskytnout definitivní odpověď. Jde o věc týkající se zdravotního stavu a proto by měla být konzultována s lékařem. Pokud jste diabetik a zkoušíte produkty HIGH5 poprvé, doporučujeme tak učinit pouze za dohledu lékaře!

   Jsou produkty HIGH5 vhodné pro vegetariány a vegany?

   Všechny produkty mají certifikát od Vegetarian Society = všechny jsou vhodné pro vegetariány.

   Většina je vhodná i pro vegany, kromě:

   Protein Recovery, EnergySource 4:1 and ProteinBar.

   Kolik laktózy obsahuje váš syrovátkový protein?

   Laktóza v našem syrovátkovém proteinovém izolátu je typicky: 0.4 % +/- 0.2 (max 1.0 %). Zde přehled syrovátky v jednotlivých produktech:

   EnergySource 4:1 – 19.5 g syrovátky
   laktóza – méně než 0.195 %*
   *Laktóza se pohybuje 0.039 % a 0.117 % (typicky 0.078 %)

   Protein Recovery – 29.5 g syrovátky
   laktóza – měně 0.295 %*
   *Laktóza se pohybuje mezi 0.059 % a 0.177 % (typicky 0.118 %)

 • Děti / těhotenství
  • Jsou produkty High5 vhodné pro děti?

   Ano většina je vhodná pro děti. Kromě produktů obsahujících kofein. EnergySource X’treme má vysoký obsah kofeinu, proto je nevhodný, EnergySource Plus, EnergyGel Plus, IsoGel Plus, ZERO X’treme a IsoGel X’treme nejsou doporučené.

   Je HIGH5 bezpečné pro těhotné ženy?

   Ano, naše produkty jsou vhodné i během těhotenství. Nicméně doporučujeme opatrnost při užívání produktů s kofeinem. Obzláště je třeba vysoká opatrnost u produktů s označením X’treme, které mají vysoký obsah kofeinu. Pokud si nejste jistí ohledně jakékoli ingredience, konzultujte užívání s vaším lékařem.