HIGH5 Nutrition > Výživové plány > Lyžování > Rekreační sjezdové lyžování

Rekreační sjezdové lyžování

Pokud si chcete na plnou užít celý den na lyžařském svahu, je tento výživový plán určen právě pro Vás. Výživa pro sjezdové lyžování se nejvíce týká zachování dostatečné energie pro optimální výkon s minimalizací únavy. V tomto článku shrneme naše nejlepší tipy, které vám pomohou efektivně doplňovat energii, elektrolyty a tekutiny.


PROČ POTŘEBUJEME SACHARIDY?

Sacharidy jsou spolu s tuky palivem a energií pro aerobní výkon se střídavou intenzitou, kterým je právě sjezdové lyžování. K vyčerpání zásob sacharidů, respektive glykogenu, může dojít po dlouhých výkonech, ale může se to stát i po krátkých aktivitách, trvajících několik dní po sobě. Když vyčerpáte glykogen, bude se vám zdát, že nemáte žádnou energii a vaše nohy budou jako z olova. Snadno pak může dojít k přetrénování, popř. ke ke zranění díky snížené schopnosti svalů chránit klouby. Výjimkou je pouze případ, kdy chcete spalovat tuky a ke snížení přísunu sacharidů dochází záměrně (viz. níže endomorf).


ELEKTROLYTY A TEKUTINY

Pokud chcete dosáhnout optimálních výsledků, správná hydratace je naprostou nutností, a to i pro následnou regeneraci. Elektrolyty jako je sodík, draslík a hořčík se ztrácí z těla prostřednictvím potu, a tak je třeba je doplnit.


PŘED LYŽOVÁNÍM

Pokud si chcete výkon užít naplno, popř. pokud za sebou máte těžký den, doporučujeme zařadit před výkonem následující produkty. Nejdříve je však nutné zjistit, jaký jste somatotyp a jaký je Váš cíl.

Jaký jste somatotyp?

Somatotyp je typ postavy dle metabolizmu. Fyzická aktivita a použití vhodných doplňků stravy budou jistě ovlivněny genetickou stavbou těla. Nejjednodušší způsob kategorizace tělesných typů je – hubený, tlustý nebo svalnatý. Toto určení se nazývá somatotyp. Existují tři somatotypy: ektomorfní (hubený – sklon “hubnout”), endomorfní (tlustý – sklon “tloustnout”), nebo mezomorfní (svalnatý – “mezi”). Nejlépe si je představíme jako tvary, kde ektomorf je pravoúhlý obdélník, endomorf kruh a mezomorf obrácený trojúhelník.

Doporučení ektomorf (hubený – sklon “hubnout”):  Pro optimální hydrataci a dostatek energie, dávkujte před výkonem Energy Drink, který vám poskytne sacharidy i elektrolyty (začněte popíjet cca 60-90 minut před zahájením výkonu). V případě potřeby můžete zkonzumovat jednu tyčinku Energy Bar.

Doporučení endomorf (tlustý – sklon “tloustnout”):  Pro optimální hydrataci, dávkujte před výkonem ZERO, který Vám poskytne důležité elektrolyty (začněte popíjet cca 60-90 minut před výkonem). V případě potřeby stimulace, případně potřeby podpory spalování tuku dávkujte ZERO Caffeine Hit, který navíc obsahuje kofein. V případě potřeby můžete zkonzumovat jednu tyčinku Recovery Bar.

Doporučení mezomorf (svalnatý – “mezi”): Mezomorf se pohybuje někde mezi výše uvedenými kategoriemi, takže lze pro tuto kategorii použít obě výše uvedené verze.


PŘI LYŽOVÁNÍ

Doporučení ektomorf (hubený – sklon “hubnout”):  Pro zajištění optimální hydratace, iontové rovnováhy a dostatek energie,  popíjejte během výkonu Energy Drink. V případě potřeby můžete mezi jednotlivými intervaly postupně konzumovat tyčinky Energy Bar. V případě únavy, nebo potřeby maximální podpory výkonu dávkujte dále průběžně během výkonu Energy gel Aqua, Energy Gel Aqua Caffeine, nebo Energy gel.

Doporučení endomorf (tlustý – sklon “tloustnout”):  Pro zajištění optimální hydratace a iontové rovnováhy,  popíjejte během výkonu produkt Zero.  Jednoduše rozpusťte 1 tabletu  v 750 ml vody. V případě vyšší ztráty tekutin, zvyšte dávku na 2 tablety v 750 ml vody. V případě potřeby můžete mezi jednotlivými intervaly postupně konzumovat tyčinku High5. V případě únavy, nebo potřeby maximální podpory výkonu dávkujte dále průběžně během výkonu Energy gel Aqua, Energy Gel Aqua Caffeine, nebo Energy gel.

Doporučení mezomorf (svalnatý – “mezi”): Mezomorf se pohybuje někde mezi výše uvedenými kategoriemi, takže lze pro tuto kategorii použít opět všechny výše uvedené možnosti, dle vlastního uvážení.


PO LYŽOVÁNÍ

V případě potřeby optimální regenerace uplatněte následující postup. Tělo po cvičení rychle zregeneruje, zhruba během dvou hodin, ale jen pokud mu poskytnete dostatek kvalitních živin. Snažte se vypít nápoj Recovery Drink do dvaceti minut od konce běhu. Další alternativou je použití tyčinek Energy Bar, nebo Recovery Bar.