HIGH5 Nutrition > Výživové plány > Ostatní sporty > Rekreační sport

Rekreační sport

Výživa pro rekreační sport se nejvíce týká zachování dostatečné energie pro optimální výkon s minimalizací únavy, a to v závislosti na vlastním cíli a somatotypu (viz. níže). V tomto článku shrneme naše nejlepší tipy, které vám pomohou efektivně doplňovat energii, elektrolyty a tekutiny.


ELEKTROLYTY A TEKUTINY

Pokud chcete při tréninku dosáhnout optimálních výsledků, správná hydratace je naprostou nutností, a to i pro následnou regeneraci. Elektrolyty jako je sodík, draslík a hořčík se ztrácí z těla prostřednictvím potu, a tak je třeba je doplnit.


JAKÝ JSTE SOMATOTYP?

Somatotyp je typ postavy dle metabolizmu. Cvičební program a suplementace budou jistě ovlivněny genetickou stavbou těla. Nejjednodušší způsob kategorizace tělesných typů je – hubený, tlustý nebo svalnatý. Toto určení se nazývá somatotyp. Existují tři somatotypy: ektomorfní (hubený – sklon “hubnout”), endomorfní (tlustý – sklon “tloustnout”), nebo mezomorfní (svalnatý – “mezi”). Nejlépe si je představíme jako tvary, kde ektomorf je pravoúhlý obdélník, endomorf kruh a mezomorf obrácený trojúhelník.


PŘED VÝKONEM (V PŘÍPADĚ POTŘEBY STIMULACE)

Doporučení ektomorf (hubený – sklon “hubnout”):  V případě nadměrné únavy, po těžkém dni atd., dále pro optimální stimulaci,  hydrataci a dostatek energie, dávkujte před výkonem Energy Drink Caffeine Hit, který obsahuje kofein, sacharidy a důležité elektrolyty pro výkon (začněte popíjet cca 60-90 minut před zahájením výkonu). Pozor – produkty s vysokým obsahem kofeinu nedoporučujeme dávkovat v případě vysoké okolní teploty.

Doporučení endomorf (tlustý – sklon “tloustnout”):  V případě nadměrné únavy, po těžkém dni atd., dále pro optimální stimulaci a hydrataci, dávkujte před výkonem Zero Caffeine Hit, který Vám poskytne důležité elektrolyty a kofein (začněte popíjet cca 60-90 minut před výkonem). Pozor – produkty s vysokým obsahem kofeinu nedoporučujeme dávkovat v případě vysoké okolní teploty.

Doporučení mezomorf (svalnatý – “mezi”): Mezomorf se pohybuje někde mezi výše uvedenými kategoriemi, takže lze pro tuto kategorii použít obě výše uvedené možnosti, tedy v případě nadměrné únavy, po těžkém dni atd., dále pro optimální stimulaci,  hydrataci a dostatek energie, dávkujte před výkonem Energy Drink Caffeine Hit, který obsahuje kofein, sacharidy a důležité elektrolyty pro výkon (začněte popíjet cca 60-90 minut před zahájením výkonu), nebo Zero Caffeine Hit, který obsahuje pouze elektrolyty a kofein.


BĚHEM VÝKONU

Doporučení ektomorf (hubený – sklon “hubnout”):  Pro zajištění optimální hydratace, iontové rovnováhy a dostatek energie,  popíjejte během výkonu Energy Drink, v přibližném množství jedna dávka během jedné hodiny. V případě vysoké teploty prostředí, nebo při vysokých ztrátách tekutin (nadměrné pocení), zařaďte místo Energy Drink, který obsahuje zvýšený podíl minerálů.

Doporučení endomorf (tlustý – sklon “tloustnout”):  Pro zajištění optimální hydratace a iontové rovnováhy,  popíjejte během výkonu produkt Zero. Jednoduše rozpusťte 1 tabletu  v 750 ml vody. V případě vysoké teploty prostředí, nebo vyšší ztráty tekutin, zvyšte dávku na 2 tablety v 750 ml vody .

Doporučení mezomorf (svalnatý – “mezi”): Mezomorf se pohybuje někde mezi výše uvedenými kategoriemi, takže lze pro tuto kategorii použít opět všechny tři výše uvedené možnosti, dle vlastního uvážení.

V případě únavy, nebo potřeby maximální podpory výkonu dávkujte během výkonu Energy gel AquaEnergy gel Aqua caffeine Hit, nebo Energy gel (cca od 40 minuty výkonu).


PO VÝKONU

Tělo po cvičení rychle zregeneruje, zhruba během dvou hodin, ale jen pokud mu poskytnete dostatek kvalitních živin. Snažte se vypít nápoj Recovery Drink  do dvaceti minut po ukončení výkonu.